WordPress’i Yavaşlatan Eklentileri Bulun

Wordpress p3 eklentisi

Merhaba bu yazımızda sizlere WordPress sistemlerinde sıklıkla başa gelen yavaşlama sorununa dair çözüm paylaşıcam.

WordPress günümüzde sıklıkla kullanılan bir CMS platformu konumunda bu yüzdende sürekli kullanışlı eklentiler piyasaya sürülüyor, Peki bu eklentiler gerçektende kullanıcı dostumu?

Profosyonel elden çıkmış bir eklenti zaten minimal kodlama ile yapılmaktadır. ve yükte hafif yer kaplamaktadır.

Bunun yanında 3.taraf eklentiler mevcut olup kod silsilesi halinde bizlere sunulmakta! Bunlar işlevli olsalarda sistemimizde Çok fazla CPU ve Ram tüketmekteler..

İşte burda karşımıza bunların tespitinde bize kolaylık sağlıyan 183 KB‘lık bir eklenti (P3) Çıkıyor .

GoDaddy tarafından geliştirilen WordPress eklentisi sitenizde kurulu olan tüm eklentilerin performans raporlarını hazırlayıp yavaşlamaya sebep olanları tespit etmenizi sağlıyor.

Tamamen ÜCRETSİZ!

WordPress sitenize kurduğunuz her eklenti kendi PHP kodlarını eklemekle kalmaz, yerli yersiz CSS ve JavaScript kodları da ekler. Bu da sitenizin açılış hızında gözle görülür yavaşlamalara sebep olabilir. Bu sorunun tek çözümü kullandığınız eklentilerin sayısını azaltmak. P3 de dahil hiçbir WordPress eklentisi bu sorunu aşmanızı sağlamaz. Sadece bu yolda size yardımcı olabilir.

 

Plugin Performance Profiler

P3, kötü yapılandırılmış eklentileri tespit etmenize yardımcı oluyor. Böylece yavaş çalışan eklentileri kaldırıp sitenizin hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

Eklenti sıradan bir ziyaretçi gibi sitenize giriyor ve ekranları geziyor. Bu esnada yüklenen diğer eklentiler tarafından yüklenen JavaScript, CSS gibi dosyalar hesaplanıyor, SQL için yapılan sorgular toplanıyor. Böylece sonuç grafiksel olarak da sunuluyor. Ayrıca yaptığınız tüm taramalar saklanıyor, zaman içerisindeki hız değişimleri görüntülenebiliyor.

Sitenizde kullandığınız eklentiler dışında hız / performans testinde site açılma süresi, tema yüklenme süresi, bellek kullanımı ve MySQL sorguları gibi istatistikleri de tutmakta.

P3 nasıl kurulur?

Eklenti tamamıyla ücretsiz.

WordPress’e eklentilerin nasıl kurulduğunu kısaca hatırlayalım.

  1. Dosyayı indirin ve zip içerisinden çıkarın.
  2. Eklenti klasörünü FTP aracılığıyla ‘/wp-content/plugins/’ dizinine upload edin,
  3. WordPress admin panelinizden Eklentiler alanına gidip eklentiyi etkinleştirin.

Download Adresi : P3 Profiler

 

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşçakalın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir