WordPress wp_is_mobile Fonksiyonu İle Mobil Sitel yapımı

Wordpress mobil tema

Merhaba Arkadaşlar,

Bugün sizlere WordPress‘in wp_is_mobile fonksiyonundan bahsedicem. Biliyorsunuz CSS3‘den sonra mobil siteler daha çok yaygınlaşmaya başlandı. Sayfa genişliğine göre sitede bazı alanları kaldırıp bazı alanları tekrar aktif ettik, bazı alanların genişliklerini değiştirdik vs.

Sitenin menülerinin farklı gelmesi gerekiyor cep telefonlarında, AdSense reklamlarının sayfa içerisinde büyük değil mobil reklam olarak gelmesi gerekiyor bunun için arkadaşlar wp_is_mobile fonksiyonunu kullanıcaz.

<?php if(wp_is_mobile()) : ?>
Mobil telefon kodu
<?php else: ?>
Diğer cihazlar için kod
<?php endif; ?>

Veyahut diğer bir kod

<?php
if(wp_is_mobile()){
Mobil telefon kodu
}else{
Diğer cihazlar için kod
}
?>

Yukarıdaki kod ile sadece mobil telefonlara özel css ekleyebilir, reklamları ona göre değiştirebilirsiniz. Yada javascript dosyalarını aynı şekilde hatta ileri seviye dersek telefonla girenler için ufak resim yükletebilirsiniz bu sayede site daha hızlı açılmışta olur. 🙂

Biliyorsunuz hızlı açılan siteleri Google SEO açısından çok seviyor.

Diğer Blog yazımda görüşmek dileğiyle hoşçakalın

4 yorum

 1. tayfun Yanıtla

  Hocam teşekkürler bi sorum olucak benim bunu uyguladıktan sonra site mobil temalar gibimi olucak orasını anlamadım biraz bozuldu sanki site Telefondan bakıyorumd İphone 5S telefon ?

  • WpSeom Admin YazarYanıtla

   Yararlı olduysa ne mutlu bana
   Soruna gelecek olursak tam anlayamadım ama galiba anlatmak istediğin Kodları uyguladıktan sonra telefondan sitene giriş yaptın ve karmaşamı oluştu menüler yazılar vs?
   Googleden wp_is_mobile kullanımı die aratarak resimli anlatımlardan faydalanabilirsin birde her temada işe yarayacak die bir durum söz konusu değil çünki CSS ve PHP kodlamalarında bazen çakışmalar olabiliyor. Genelde TÜRKÇE CSS kodlamalarında oluyor bu örn: Style.css deki body { color:#f1f1f1f1; diyelim. Türkçe css kullanan kodlayan arkadaşlar bunu kısaca Arkaplan {color: #f1f1f1f1; die kodlaya biliyor.
   kodlarda hata olmamasına dikkat et

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir