Dofollow ve Nofollow Backlink Nedir?

Backlink Nedir?

Dofollow ve Nofollow link nedir?

Sorusunu yanıtlamadan önce , Backlink nedir? Sorusuna yanıt bulalım.Yeni Başlayanlar İçin SEO Sözlüğü adlı makalemden alıntı yaparak backlinkin mantığını açıklamak istiyorum.

Backlink:Backlink en sade anlatımı ile bir sitenin başka bir siteye link vermesidir.Backlink SEO için büyük öneme sahiptir.Çünkü Google‘a göre eğer bir kişi kaliteli ve insanlığa faydalı bir içerik girerse bu siteye başka siteler backlink verir.Buna bağlı olarak Google bu sitenin kaliteli bir site olduğu kanısına varır ve sıralamalarda üst sıralara taşır.

Do Follow Backlink Nedir?
Do Follow olarak verilen linkler doğrudan Pagerank değerine etki etmektedir.Do Follow olarak verilen sitenin Pagerank değerinin artmasını sağlar.Do Follow teriminin Türkçe karşılığı “Takip Et”‘dir.Do Follow link türünün örnek kullanımı aşağıdaki gibidir.

<a href="siteadresi.com" rel="dofollow">site adresi</a>

No Follow Backlink Nedir?
No Follow link yapısı 2005 yılında Google tarafından spam siteler ile mücadele için geliştirildi.Özellikle yorum alanlarında bulunan web sitelerinin içeriği hakkında bilgi sahibi olmadığınızdan dolayı no follow etiketi kullanarak bu site hakkında bilginizin olmadığını ve bu sitenin içeriğiyle bir bağlantınızın olmadığını Google’a bildirmiş olursunuz.No Follow linkin örnek kullanımı aşağıdaki gibidir.

 

<a href="siteadresi.com" rel="nofollow">site adresi</a>

No Follow link olarak link verdiğiniz siteler sizin Pagerank değerinizden yararlanamazlar.Bu backlinkler Google tarafınca link olarak sayılmaz.Ancak bu linkler ile sıralamalarda yükseliş sağlamak mümkündür.
No Follow Linkler Zararlı Mı?
No Follow teriminin Türkçe karşılığı “Takip Etme” olunca çoğu kişi no follow link tipini yanlış algıladı ve hatalı yorumlar yaptı.No Follow olarak edindiğiniz backlinkin Pagerank’a etkisi yoktur.Öte yandan aldığınız bu link ile sıralamalarda yükseliş göstermeniz mümkündür.Ayrıca no follow linklere sahip olmanız SEO açısından çalışmalarınıza çok daha doğal bir görünüm verecektir.Tüm linklerinizin Do Follow biçiminde olması doğal bir izlenim bırakmayacağından sitenize zarar verecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir