Bounce Rate Nedir?

Bounce rate inşası

Bounce Rate Nedir?

Bounce rate internet üzerinde iş yapmak isteyen herkesin çok iyi bilmesi gereken ve bir web sitesinin başarısını en temelden etkileyen ölçüttür.

Bounce Rate ile ilk karşılaştığınız yer muhtemelen Google Analytics özet ekranıdır. Bu size sitenizdeki tüm sayfaların ortalama Bounce Rate değerini verir:

Bu şu anlama gelir: Sitenize gelen kullanıcıların %45.29’u herhangi bir linke tıklamadan o sayfadan çıkıp gitmiştir. Dolayısiyle bounce rate ne kadar düşük olursa siteniz o kadar başarılı demektir.

Bounce Rate’i Etkileyen Faktörler:

1- Yüklenme hızı:

Siteniz performans problemleri yaşıyorsa bounce rate yükselecektir. Yavaş açılan bir sitede kimse kalmak istemez. Sitenizin performansını ölçen pekçok servis bulunmaktadır. Bunları kullanarak teknik adamlarınıza işkence yapabilirsiniz. Örneğin: http://wpseom.com Ne kadar hızlı olmalı sorusunun karşılığı ise bir masaüstü programın hızına yaklaşabildiğiniz kadar diyebiliriz.

2- İçerik

Web siteniz belirli bir konuda derinlemesine içeriğe sahipse ve sayfalar arasında gezinmeyi kolaylaştıracak navigasyon öğeleri varsa gelen ziyaretçinin bounce olma ihtimali azalacaktır.

Sayfanın içeriğini değerlendirirken yazıların text olmasına dikkat edin. Özellikle navigasyon öğelerinin imaj veya flash olmaması hem ölçüm açısından hem de arama motorları açısından önemlidir.

3- Trafik kaynağı

Genellikle web sitelerinin trafiğinin büyük kısmı arama motorlarından gelir. Arama motorları farklı anahtar kelimelerden trafik gönderir ve her kelimenin bounce rate oranı farklıdır. Arama motorları gönderdikleri trafiğin kalitesini sürekli olarak ölçer ve optimize ederler. Bu yüzden anahtar kelime bazında yapacağınız iyileştirmeler size daha kaliteli trafik gelmesi ve arama motorlarına avantaj sağlamak açısından büyük önem taşır.

Arama Kelimelerine Göre Bounce Rate

Arama motorları değişik kelimelerden trafik gönderir ve her kelimeden gelen ziyaretçinin bounce rate oranı farklıdır:

Yukardaki hayali örnekte masa örtüsü arayan 205bin kişinin hüsrana uğradığı açıkça görülmektedir. Bize düşen bu 205bin kişinin düştüğü sayfaya onları mutlu edecek birşeyler koymaktır.

Odak Noktanızı Doğru Seçin

Bounce rate kafanızı karıştırabilir. Bu yüzden işe doğru yerden başlayın.

  1. Sitenizi mümkün olduğunca hızlandırın. Gereksiz şeyleri atın, birşey kaybetmezsiniz.
  2. Ana giriş sayfalarınızı optimize edin.
  3. Size kalitesiz trafik gönderen kaynak varsa onları kapatın veya iyileştirin.
  4. En çok trafik getiren kelimelerden bounce rate’i en yüksek olanları bulun ve o kelimelerden gelenlerin düştüğü sayfaları optimize edin.

Bounce Rate Kaç Olmalıdır?

Bu soru sitenin türüne göre değişir. Örneğin video servislerinin bounce rateleri %5’lere kadar inerken Blog servislerinin bounce rate’i %45 civarındadır. Bounce Rate’in düşük olması iyidir ancak reklam alıyorsanız %0 bounce rate istemezsiniz çünkü bu reklamların hiç tıklanmadığı anlamına da gelebilir:) Bu yüzden en iyi hedef değer %5-10 arası diyebiliriz.

Sitem Kaç Saniyede Açılmalı?

Bu soruyu cevaplayabilmek için dünyanın en iyi sitelerine bakmak yetecektir:

  • Yahoo yüklenme hızı: 2.06 saniye
  • Craigslist yüklenme hızı: 0.386 saniye
  • Google yüklenme hızı: 0.858 saniye
  • Youtube yüklenme hızı: 4.011 saniye

Yukardaki veriler önbelleksiz yüklenme hızlarıdır. Gördüğünüz gibi aralarında en yavaşı 4 saniye. Bu demek oluyor ki sizin siteniz de bu kadar hızlı olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir